Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca... i tak w kółko: rusza V edycja kampanii
12 kwietnia 2021

Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca... i tak w kółko: rusza V edycja kampanii

Poniedziałek, 12 kwietnia 2021
Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa organizuje piątą już edycję kampanii pn. „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca…i tak w kółko”, w której zachęcamy pracowników do korzystania z rowerów podczas dojazdów do pracy. Zaczynamy 19 kwietnia br., ale możecie dołączyć w każdym momencie. W ubiegłym roku w kampanii uczestniczyło ponad 80 pracodawców, rok wcześniej – przed wybuchem pandemii – blisko 140. Zdarzały się miesiące, w których w ramach akcji na rowerze dojeżdżało ponad 3000 pracowników! Covid-19 pokrzyżował nasze plany, ale mimo wszystko zainteresowanie kampanią zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców, jest naprawdę duże. Co najważniejsze – co roku przynosi ona bardzo wymierne rezultaty - średnio co piąta osoba rezygnuje w ramach akcji z dojazdów samochodem na rzecz podróży rowerowych!
 
Kampania idealnie wpisuje się we wszystkie działania związane z poprawą jakości życia w mieście, zatłoczeniem ulic, troską o środowisko naturalne, poprawą zdrowia, samopoczucia i sprawności fizycznej mieszkańców Krakowa.
 
Akcja obejmuje wszystkich pracowników zgłoszonych przedsiębiorstw i instytucji, jednak nie ukrywamy, że szczególnie zależy nam na tych, którzy do tej pory dojeżdżając do pracy korzystali przede wszystkim z samochodów. Panie i Panowie Kierowcy – dajcie szansę rowerom. Zobaczcie, że nie jest to trudne ani niebezpieczne. Infrastruktury rowerowej w Krakowie nigdy dość, ale większość z Państwa ma bardzo dobry i bezpieczny rowerowy dojazd do pracy, a mimo tego z różnych względów, często w wyniku przyzwyczajenia, na rower nie wsiada. Spróbujcie. Zobaczycie, że to wygodne, przynosi dużo pożytku dla zdrowia i sprawności fizycznej, a przy tym oferuje swobodę, na jaką samochód często nie pozwala. Mam nadzieję, że „połkniecie rowerowego bakcyla”, a wtedy zobaczycie, że rowerzystom nie są straszne zakupy „po drodze”, deszcz, niższa temperatura czy odwożenie dzieci do przedszkola czy szkoły. Stąd już tylko krok do tego, aby Kraków stał się drugim Amsterdamem czy Kopenhagą. Zarówno rowerzystom, jak i zmotoryzowanym, przyniosłoby to wiele dobrego.
 
Mimo lekkości charakteru akcji stawiamy na uczciwość wszystkich uczestników i pozytywne podejście. Zaproponowaliśmy Państwu uproszczone reguły oraz zasady rejestracji podróży, o których możecie przeczytać w regulaminie. Przede wszystkim istotna jest dla nas frekwencja rowerowa. Im wyższa, tym lepsza, to oczywiste, ale ważne, żebyście Państwo spróbowali i jeździli na miarę swoich możliwości.

Ze swojej strony deklarujemy chęć nagrodzenia jak największej liczby uczestników kampanii, nawet tych, którzy z różnych względów nie są w stanie dojeżdżać na rowerze często, także w wyniku świadczenia pracy częściowo w formie zdalnej. W zamian za Państwa rowerowe przyjazdy będziemy wręczać upominki. W ostatnich latach były to m.in. bilety do kina, kupony sklepu rowerowego, kupony do sklepu sportowego, akcesoria rowerowe, karty podarunkowe do dużych dyskontów spożywczych czy serwisu Allegro. W tym roku planujemy jeszcze ciekawsze niespodzianki.
 
Serdecznie zachęcamy Wszystkich do udziału w akcji w myśl zasady: „Rama, dzwonek i dwa kółka – tylko rowerem do swego biurka!”
Rowerem_do_pracy_plakat_1
 

umieszczono na stronie: 2021-04-12